Akné je nepríjemným zápalovým ochorením kože, ktoré vie potrápiť aj dospelých, nielen dospievajúcich. Bojovať so zapálenými pórmi rôznymi kozmetickými prípravkami môže byť veľmi únavné a málo efektívne. Jednou z alternatív, ktorá určite stojí za vyskúšanie, je prírodná kozmetika na akné. Čím sa líši od ostatných dostupných prostriedkov?

Prírodná kozmetika na akné obsahuje veľký podiel bieleho ílu, zinku a extrakt zo skorocelu. Biely íl absorbuje prebytočný maz a nečistoty, ktoré sa vyskytujú hlboko v póroch. Zinok napomáha regenerácii pleti, je účinnou zložkou v prevencii akné a zároveň napomáha pri hojení jazvičiek, ktoré po akné zostávajú.  Súčasťou prírodného zloženia je aj skorocel kopijovitý, ktorý ničí choroboplodné zárodky a redukuje baktérie, ktoré sa podieľajú na tvorbe akné. Prírodná kozmetika napomáha má antiseptické účinky. Výrazne tak redukuje baktérie, ktoré majú na tvorbe akné veľký podiel. Pravidelným používaním skorocelových extraktov dôjde ku zmenšeniu pórov, pleť sa bude menej mastiť a vyrážky sa viditeľne zredukujú.

Prírodná kozmetika na akné má niekoľko podôb

Odborníci stále s istotou nevedia potvrdiť, čo presne akné spôsobuje. Domnievajú sa však, že príčinou môže byť zvýšená hladina hormónu androgénu, hormonálne zmeny, ale aj niektoré kozmetické prípravky či lieky. Možné je, že akné je aj ochorením genetického pôvodu. Ak sa rozhodnete siahnuť po prírodnej kozmetike, jedným z obľúbených produktov je prírodný lekársky krém na akné, ktorý má antibakteriálny a vyhladzujúci účinok. Zmenšuje póry a pomáha regulovať mastnotu pleti. Pre upokojenie zapálenej a mastnej pleti slúži prírodná maska na tvár, ktorá obsahuje aj kaolín. Jeho úlohou je čistiť a zvláčniť pokožku. Pri zápaloch kože napomáha aj prírodná protizápalová pleťová voda, ktorá má bieliaci efekt a pokožke dodáva svieži vzhľad.

Základné pravidlá pri boj proti akné

Prírodná kozmetika na akné vám však nezaručí dokonalé výsledky, pokiaľ nebudete dodržiavať aj iné dôležité pravidlá.  V prvom rade je veľmi podstatné dbať na časté umývanie rúk a vyhýbať sa dotýkaniu tváre. Majte na mysli, že aknózna pleť potrebuje dýchať. V prípade, že máte akné na čele, bude lepšie, ak sa vyhnete noseniu čiapok. Ak máte akné na ramenách či na chrbte, noste len ľahké bavlnené oblečenie.

V prípade aknóznej pleti je dôležitý tiež výber správneho mejkapu, v takomto prípade nie olejovitého. Dbať by ste tiež mali na to, aby boli vaše vlasy vždy čisté. Ak ich máte dlhé a nosíte ich rozpustené, dotýkajú sa pleti a mastia ju. Pleť by ste si mali pravidelne čistiť, a to večer aj ráno. Vyhýbať sa však treba prípravkom na čistenie pleti, ktoré sú na báze alkoholu. V žiadnom prípade si vyrážky sami nevytláčajte, ale radšej sa zverte do rúk odborníkov.

Dôležitá je aj strava. Nezabúdajte na dostatočný prísun vitamínov, z ktorých sú dôležité najmä vitamíny C, D, A a B5. Na pleť skvele pôsobí aj stopový prvok zinok. Nezabudnite, že veľký vplyv na pleť má aj stres.

Aké sú ďalšie prírodné možnosti?

Pomôcť pri boji s aknóznou pleťou vám môže pitie žihľavového čaju, na ktorý mnohí nedajú dopustiť. Má totiž výborné protizápalové účinky a zároveň čistí aj krv. Podobné účinky má aj repík lekársky, ktorý je dobrý nielen na vnútorné, ale aj vonkajšie použitie a pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Harmančekový či zelený čaj sa rovnako odporúčajú v boji proti akné, môžete ich nielen piť, ale aj naniesť na tampón a potrieť si nimi postihnutú pokožku.

Aj keď zatiaľ nebola vedecky dokázaná priama súvislosť medzi stravovaním sa a tvorbou akné, je dosť možné, že to, čo jeme, má vplyv aj na našu pleť. Preto by sme si mali všímať ako to, čo skonzumujeme, vplýva na našu pokožku. Mali by sme sa stravovať ľahko, vyvážene a pestro. Vždy je lepšie uprednostniť zeleninu a ovocie pred presolenými a mastnými jedlami.

Bojovať s akné je často veľmi nepríjemné, únavné a zdĺhavé. Nesmiete sa však vzdávať a používať viacero liečebných metód naraz. Prírodná kozmetika na akné, bylinkové čaje a dostatočná hygiena vám s veľkou pravdepodobnosťou pomôžu akné poraziť raz a navždy.

 

 

 

 Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *