Citlivá pleť nie je záležitosťou pre citlivky. Ide o seriózny zdravotný problém, ktorý dokáže poriadne znepríjemniť život. V drvivej väčšine prípadov je však situácia okolo citlivej pokožky riešiteľná. Základom je poznať svojho nepriateľa (faktory, ktoré spôsobujú citlivé reakcie pokožky), naučiť sa mu vyhýbať, prípadne získať vedomosť o tom, čo naňho platí. Máte problémy s citlivou pokožkou a neviete si dať rady? Inšpirujte sa našim článkom a povedzte citlivej pokožke raz a navždy „dosť!“.
1) Čo je citlivá pokožka?
Z dermatologického hľadiska spadajú pod pojem „citlivá pokožka“ rôzne kožné reakcie: pľuzgiere či veľmi suchá a svrbivá koža, ktorá má tendenciu začervenať a vytvárať nepríjemné zápaly. Citlivú pokožku sprevádzajú pocity pálenia a napätosti v oblasti zasiahnutých miest.
2) Čo spôsobuje citlivé reakcie kože?
Ide o celý súbor podnetov. Častou príčinou sú alergie na vonkajšie prostredie (nadmerné vystavenie sa vetru či slnečnému žiareniu), prechody medzi tepom a zimou či znečistené ovzdušie. Citlivá pokožka sa vyskytuje aj v súvislosti s prejavmi ekzémov, ochorenia zvaného rosacea či kontaktnej dermatitídy. Citlivo reaguje tiež suchá a poranená pokožka.
3) Ako sa starať o citlivú pleť?
Dôležitým prvkom pri starostlivosti o citlivú pleť je dôkladná a pravidelná očista. Existuje X metód a „osvedčených“ rád „ako na to“, no každá citlivá pokožka môže na jednu a tú istú metódu reagovať odlišne. Preto radšej uprednostnite návštevu a poradu s dermatológom a namiesto podomácky vyrobených „liečiv“ siahnite po overenej kozmetike pre citlivú pleť.
4) Ako si vyberať správnu kozmetiku?
Kozmetiku pre citlivú pokožku voľte po porade s lekárom. Nemala by obsahovať alkohol, vonné ani iné, pre pokožku dráždivé látky. Väčšina „skin-friendly“ produktov sa skladá zo zopár ingrediencií a je prakticky bez vône. K absolútnej špičke patrí rad Sensibio H2O od Biodermy – túto osvedčenú kozmetiku pre citlivú pleť si môžete kúpiť aj vo forme praktických balíčkov na webe či priamo v lekárni. Po dôkladnej hygiene však nezabudnite pokožku hydratovať – získa tak dostatok vlhkosti a lepšie odolá vysušovaniu.
5) Ako chrániť citlivú pokožku počas leta?
S letom neprichádzajú len vysoké teploty, ale aj intenzívne slnečné žiarenie. Nebezpečné a agresívne je najmä UVB žiarenie, pred ktorým by sa mal chrániť každý, nielen človek s citlivou pleťou. Ako? Predovšetkým opaľovacím krémom s ochranným faktorom najmenej 30. Použite ho vždy, keď budete vystavení slnku dlhšie ako 20 minút, najmä však v čase medzi desiatou a šestnástou hodinou. Vtedy sú lúče najintenzívnejšie. Dbajte tiež na odvetrávanie pokožky – noste pokiaľ možno ľahké a voľné oblečenie svetlejšej farby.